19.6.2015 в 11-00 почалася Природоохоронна Акція «Прибери заповідний острів». Наші острова потопають у смітті. Якщо прибережну територію хоч якось прибирають, то «руки» у держ. служб через мізерний фінансування не дотягуються до островів. Природоохоронна громадськість не хоче миритися з таким станом справ, тому вже як багаторічна традиція, проходить Акція «Прибери заповідний острів!»
Цього року ініціаторами Акції виступили водномоторний спортивно-фізкультурний Клуб «Видубицький» і Всеукраїнська громадська організація «Асоціація рибалок України». За підтримки Агентства рибного господарства України, Національної екологічної Ради України, Депутатів Київради, КП «Плесо».
Акція одночасно проходила на чотирьох столичних островах. Громадські організації, волонтери, небайдужі до болів свого міста кияни взяли участь у генеральному прибиранні островів. На воду вийшла ціла флотилія човнів, яхт, катерів.
- Можна до безкінечності говорити про існуючу проблему, а можна засукавши рукава почати робити вирішуючи її - говорить глава ВГО «Асоціація рибалок України» Олександр Чистяков - Все 34 Київські острови заповідні. Вони зелені легені столичної акваторії. Прикро і прикро, коли знаходиш в піску розбитий гранований стакан або осколки горілчаних пляшок. Адже острова - це сімейний відпочинок. І при зустрічі з такими осколками може статися трагедія. Так само не варто забувати про величезну шкоду, яку завдає природі пластик. Пластикова пивна пляшка розкладається в природному середовищі до чотирьохсот років, виділяючи при цьому отруйні і вбивають усе живе навколо канцерогенні.
Акція почалася прес конференцією на якій були підняті питання про екологічні проблеми вітчизняних водойм, незахищеності островів, браконьєрство, незаконним гідронамивах, спробам захоплення і забудови прибережних територій.
- Акція проходить п'ятий рік поспіль і «вийшла» вже за межі столичної акваторії. Ініціативу підхопили в інших регіонах. З кожним роком сміття на островах стає менше. Якщо на зорі Акції «Прибери заповідний острів» в 2009 році тільки з одного острова зібрали понад 5 тонн сміття, то сьогодні з чотирьох островів прибрали менше чотирьох тонн. Це показовий приклад, він підтверджує, що ми, на правильному шляху пропагуючи своїми діями цивілізоване ставлення до природи, але зупинятися ще рано. Ми хочемо ініціювати, щоб на кожному столичному острові було встановлено сміттєвий контейнер, поставлені таблички, де пропагується шанобливе ставлення до природи - каже голова ГО ВМ СФК «Видубицький» Володимир Стріла.
Цей захід настільки соціально і актуально, що має дуже великий відгук і підтримку з боку громадськості. Під час Акції пройшла регата крейсерських яхт Клубу в якій взяли участь маленькі яхтсмени .. Десятки яхт під яскравими вітрилами в знак солідарності з учасниками Акції пройшли перед островами, на яких проходила прибирання. Так само були проведені імпровізовані змагання з веслування. Приємно було дивитися, коли хлопчики й дівчатка на каное та байдарках, вишикувавшись в ряд, махали в знак вітання веслами. Виховувати шанобливе ставлення до природи потрібно змолоду.
Так само не могло не радувати, що поруч з волонтерами наділи рукавички і взяли в руки мішки для сміття народні депутати і чиновники. Вони зіткнувшись віч-на-віч з «сміттєвої» проблемою столичних островів під час Акції знайшли шлях щодо поліпшення екологічної обстановки на островах.
- Якщо оцінювати ситуацію з нашими островами тверезо, то вона плачевна. Потрібно негайно брати ситуацію під контроль інакше вони перетворяться в несанкціоновані сміттєзвалища. І в цьому дуже важлива роль громадськості. Не треба підміняти собою державні структури, необхідно їм допомагати. На кожному столичному острові будуть встановлені контейнери для збору сміття. Біля них будуть пластикові пакети, щоб відпочиваючі могли «завантажити» залишки після відпочинку. Так само необхідно встановити таблички пропагують чистоту на островах. Київрада, сподіваюся, з натхненням підтримає цю ініціативу. Подивіться, скільки людей вийшло, щоб зробити навколишній світ чистішим. Я вірю, що нам з киянами будь-яке завдання по-о-пліч - каже депутат, секретар Комісії з питань екологічної політики Київради Сергій Костюк.
- На жаль засобів, ледве-ледве вистачає на прибирання закріпленої за нашим підприємством території - розповідає начальник КП «Плесо» Денис Пікалов - Але ми готові при розумному і зваженому збільшенні бюджету взяти під опіку і контроль всі 34 заповідних острова столиці. Якщо оцінювати ситуацію з нашими островами тверезо, то вона плачевна. Потрібно негайно, якщо ми не хочемо, щоб острови перетворилися в несанкціоновані звалища, брати ситуацію під контроль і наводити на островах порядок. Ми дуже розраховуємо на допомогу громадськості. У свою чергу наше комунальне підприємство готове раз в тиждень об'їжджати острова і вивозити з них сміття. Всі необхідні для цього плавзасобу у нас є. Для акумуляції в одному місці сміття потрібно підготувати на островах майданчика. Так само буде здійснюватися регулярний візуальний моніторинг островів. І якщо на одному з них обстановка буде тривожною, ось тоді і будуть організовуватися суботники. Вважаю безцінної ініціативу Акції «Прибери заповідний острів».
Тільки на острові «Любові», який знаходиться біля мосту ім. Патона, за дві години назбирали 86 мішків різного сміття.
Під час Акції учасники стали однією великою дружною сім'єю, яка протистояла єдиної для всіх біді. Втомлені, але задоволені результатом збирання вони покидали острів. Добре попрацювавши, можна і відпочити. Закінчилася Акція традиційної кашею і рибальського юшкою.
- Такі Акції гостро необхідні по всій країні. Якщо не ми, то ніхто не звільнить нашу землю від сміття. Йде своєрідна війна людини з побутовим і виробничим сміттям. І, на жаль, в цій сутичці «непотріб» перемагає. Вдумайтеся, в Україні 6% від усієї території - це заповідники, а сміттєві звалища займають більше 7%. І цей процес настання відходів на життєву територію людини триває. Якщо не зупинити цей процес ми скоро задихнемося в горах сміття. Необхідно терміново шукати на державному рівні ефективні методи щодо безпечної переробки сміття. Адже майже весь світ від такої переробки отримує користь, як для енергетики, так і для навколишнього середовища! - каже Олександр Чистяков.